حفاظت الکترونیک چیست؟


حفاظت الکترونیک به معنی استفاده از تجهیزات و سیستم های الکترونیک در ایجاد امنیت و ایمنی بخش های مختلف مانند: ساختمان های مسکونی و ادارات دولتی و خصوصی و در سطح های وسیع تر مانند پتروشمی ها و شرکت های نفتی و حتی ایجاد امنیت و ایمنی در سطح شهرها می باشد. حفاظت الکترنیک شامل زیر مجموعه های متعددی است که در ذیل به شرح بعضی از آن ها پرداخته شده است.

سیستم های نظارت تصویری(Video Surveillance System)

این سیستم در بروز ترین حالت خود مجهز به دوربین های تحت شبکه و بخش های ذخیره ساز و نرم افزر مدیریت تصاویر می باشد. همانطور که گفته شده از دوربین های تحت شبکه در این سیستم استفاده می گردد که علت اصلی این موضوع کیفیت بالای تصاویر این دوربین ها و میزان هوشمندی های بالای (در سطح دوربین) این دوربین ها می باشد که در زمینه کنترل تردد بسیار پرکاربرد هستند. سیستم های نظارت تصویری امروز در اکثر مجموعه های بزرگ صنعتی، فروشگاه ها و حتی در سطح شهرها وجود دارند و یکی از اجزاء مهم در حفاظت الکترونیک می باشد.

شماتیک سیستم نظارت تصویر


سیستم های کنترل سطح دسترسی(Access Control system)

این سیستم نیز یکی از زیر مجموعه های حفاظت الکترونیک می باشد. که با استفاده از تجهیزات موجود به کنترل ورود و خروج پرسنل با استفاده از کارت های پرسنلی و یا سیستم های اثر انگشت به مدیریت در این زمینه پرداخته می شود. همچنین با کمک نرم افزار های موجود امکان تعیین سطح دسترسی در لایه های مختلف برای نیروی انسانی مهیا می گردد.


سیستم تشخیص ورود سرزده(Intrusion Detection System)

سیستم تشخیص نفوذ با استفاده از جدا کننده های واقعی (فنس، سیم خاردار و دیوارکشی) و جدا کننده های مجازی (پردازش تصویر دوربین ها) از ورود سرزده افراد جلوگیری می نماید. عموما استفاده از فنس های مجازی از نظر هزینه و امتیاز برتری نسبی نسبت به جدا کننده های قدیمی تر دارند، البته جایگزین مناسبی برای جداکننده های قدیمی نمی باشند بلکه در واقع تکمیل کننده آنها می باشند. فنس مجازی با استفاده از پردازش تصویر دوربین ها امکان پذیر می گردد و برند های متعددی دوربین های خود را مجهز به پردازش تصویر (analytic)  نموده اند این سیستم با پردازش تصاور از ورود افراد در محوطه از قبل تعیین شده آگاه می گردد و آن را بصورت به آلارم نمایش می دهد. در زیر نمونه ایی از این ویژگی ها بهمراه تصاویر مربوطه آورده شده اند.

سیستم،تشخیص،نفوذ(Intrusion Detection)


سیستم تشخیص عبور از خط (cross line)


شمارش افراد (people counting)

نقشه حرارتی محیط(heat map)

سیستم تشخیص و آلارم آتش(Fire Detection and Alarm System)

سیستم های اعلام حریق به دو دسته تقسیم بندی می گردند. آنالوگ و آدرس پذیر (Addressablee) سیستم های آنالوگ که از دانش قدیمی تر برخوردار است با استفاده از تعداد زون های که دستگاه مرکزی پشتیبانی می نماید با سنسور های تشخیص و آلارم ها و فلاشرها ارتباط برقرار می نماید. سیستم آدرس پذیر با استفاده از با تعداد زون محدود تر و با کمک ارتباط دوسیمه (RS485) با سنسور های بیشتری ارتباط برقرار می نماید و از مزایای آن نسبت به سیستم های آنالوگ می توان به افزایش تعداد سنسور های متصل و اطلاع دقیق از فعال شدن سنسورها براساس زون و موقعیت دقیق دیتکتور و همچنین کاهش هزینه زیر ساخت مورد نیاز اشاره نمود. البته نسل جدید سیستم های اعلام حریق بصورت کاملا بی سیم (wireless) هستند که نسبت به سیستم های قدیمی تر دارای  این مزیت ها می باشند عدم نیاز به زیر ساخت و استفاده از ارتباط بی سیم، ارتباط با اینترنت، اماکن اتصال با دیگر سیستم های مبتنی بر شبکه و همچنین بدلیل عدم استفاده از کابل امکان نصب در هر مکانی برای این سیستم ها فراهم می گردد.

اعلان حریق

سیستم های اطلاع و ارتباط و نمایشگرها(Notification,Communication and Display Devices)

این سرفصل شامل دستگاه های متعددی می باشد که همگی جهت اطلاع رسانی بصورت سمعی و بصری مورد استفاده قرار می گیرند و امکان ارتباط بصورت صوتی و تصویری را فراهم می کنند این سیستم های عموما در زمان های بحرانی مورد استفاده قرار می گیرند که امکان مدیریت و اطلاع رسانی از وقوع حادثه را تسهیل می نمایند. در این مطلب عناوین اصلی در زمینه حفاظت الکترونیک بصورت مختصر مطرح گردید تا دید کلی از این مبحث برای شما همراهان بوجود بیاید.


                                                                                                     
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های موسسه تماس حاصل نمایید.